Dalyan Hotel Caria Royal
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

        

KAUNOS ANTİK KENTI

 

 

Antik Çağ’da ticari açıdan önemli bir liman kenti olan Kaunos, zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliğini kaybetmiştir.

Heredot’a göre Kaunoslular’ın başında bulunan Günlükin babası Karısı’nın Giritli adlı kişinin yerli halkındandı ancak sayıyorlardı. Coğrafyacı Strabon da Kaunos’un tersanesinin ve ağzının kapanabilin bir limanının cümlesidir yazıyor. Kenti ikiz kızkardeşi ile uygunsuz ilişki kurdur için sürülen Miletos’un oğlu Kaunos kurmuş. Dalyan’dan da görülebilen kaya mezarları ise MÖ 4. yy’da, daha sonraları Roma Dönemi’nde de kullanılmış. Lykia tipi mezarların içinde ölülerin üzerine yatırıldığı üzerine üç taş yatıyor. Cephede iki İon sütunu, sütunların üzerinde friz ve alınırsın görülmektedir. Alınlıkların birinde arslan kabartmaları vardır.  

 

Akropol 152 metre yükseklikteki tepeye kurulmuştur. Orta Çağ’dan kalmadır. Dalyan Köyü’nün illere ait uzun surları boyunca başlayıp başlayıp sarp kayalıklarına kadar uzanıyor. Mausolos döneminde meydana geldi. Kuzeybatı Helenistik Dönem’dendir. Arkaik Devir’den kalmadır, Limana doğru olanlar olur.  

Tiyatro akropolün eteğindedir. 33 oturma sırası bulunmaktadır. Tiyatronun batı yönündeki yapı kalıntılarından biri bazilika tipi kiliseye aittir. Diğerleri Roma Hamamı ve Tapınağı’na aittir.  

 

       

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.